Site icon Eesti Anestesioloogide Selts

Hindamise kord ja kriteeriumid

Eesti anestesioloogide pädevuse hindamise kord ja kriteeriumid

Eesti anestesioloogide erialane pädevus (edaspidi pädevus) kehtib üldjuhul viis aastat. Komisjon võib otsustada anda pädevuse lühemaks ajaks kui 5 aastat. Pädevust saab taotleda viimase 5 aasta jooksul töötatud perioodiga sama pikaks ajaks. Pädevus kuulub hindamisele, kui kehtiva pädevuse lõppemiseni on vähem kui 6 kuud või residentuuri lõpetamisest on möödas vähemalt 4,5 aastat.

Pädevuse hindamine toimub üldjuhul dokumentide alusel. Pädevuse hindamisel arvestatakse praktilist töökogemust ja erialast enesetäiendust (täiendkoolitust). Pädevuse hindamisel diferentseerimist kategooriatesse ei toimu, kvalifikatsiooni hindamisel kehtestatud on miinimumnõuded – seega pädevus kas on või ei ole.


Pädevustunnistuse saamiseks esitatavad nõuded: 

1. Praktiseerimise hindamine
1.1. Erialaseks tegevuseks loetakse: anestesioloogiline töö kitsamas tähenduses (s.h. valuravi), intensiivravi, anestesioloogi ambulatoorne vastuvõtt ja töö reanimobiili teenistuses. Erialase tegevusega on võrdsustatud: pikemaaegsed erialased täiendused, erialane teaduslik töö ja õppetöö erialal.
1.2. Nõutav on pidev töötamine erialal, kusjuures erialase töö osakaal peab olema vähemalt pool täiskoormusest (arvestusega, et täiskoormus on 40 tundi nädalas). Pädevuse hindamise perioodi arvestamisel pikeneb hinnatav periood sünnituseelse ja -järgse puhkuse võrra.
1.3. Kui erialane töökoormuse tuleneb ainult anestesioloogilisest tegevusest, on arvestatav nõutav minimaalne töömaht 400 anesteesiat või 600 anesteesiatundi aastas. Kui erialase töökoormuse annab töötamine ainult intensiivravis, siis on nõutav töötamine osakonnas, kus ravitakse II-III raskusastme haigeid.
1.4. Töömahu hindamisel võetakse arvesse võimalikke erinevaid variante, mis on tingitud pädevuse taotleja töö iseloomust.

2. Täiendkoolituse hindamine
2.1. Vastavalt määrusele „Tervishoiuteenuste kvaliteedi ja patsiendiohutuse tagamise nõuded“ tagab tervishoiuteenuse osutaja täistööajaga töötavale tervishoiutöötajale tööga seotud ja erialase täiendkoolitamise vähemalt 60 tunni ulatuses ühes kalendriaastas. Siit tuleneb 300 täienduspunkti nõue viie aastase perioodi kohta.
2.2. Täienduspunktide kogumise võimalused on kirjas Tabelis 1.
2.3. Kogutud täienduspunktid sisestada tabelitesse Lisas 1.
2.4. Täienduspunktide kogumisel peab erialaseid koolitusi olema vähemalt 90% punktidest, erialaga mitte seotud meditsiinilised koolitused võivad moodustada kuni 10% punktidest.


Tabel 1:

Täienduskursus*1t = 1 tp*
Osalemine lektorina täiendkoolitusel1t = 3 tp
Stažeerimine töökohal 1t = 1 tp
Konverentsist osavõtt1t = 1 tp
Suuline ettekanne konverentsil15 tp
Stendiettekanne konverentsil10 tp
Teaduslik artikkel rahvusvahelises eelretsenseeritavas ajakirjas60 tp
Teaduslik artikkel Eesti Arstis20 tp
Artikkel ajakirjanduses (v.a. Eesti Arst)5 tp
Monograafia**300 tp
Euroopa erialaorganisatsiooni diplomi omandamine60 tp
Doktoriväitekiri300 tp
Osalemine üleriigilisi standardeid/tegevusjuhiseid/õigusakte välja töötavates töögruppides ***20 tp

* Koolituse mahu hindamisel on Eestis kasutusele täienduspunkti mõiste: üks täienduspunkt võrdub ühe akadeemilise tunniga (45 minutit). Täienduskursusel saadud täienduspunkte arvestatakse vastavalt akadeemilistele tundidele (enamasti Eesti-sisesed koolitused, kus 1tp=45min) või vastavalt täienduskursuse diplomile märgitud koolitusmahu täienduspunktidele või CME punktidele
** Autorite kollektiivi korral jagunevad punktid autorite vahel.
*** Täienduspunktid omistatakse kui väljatöötatud dokument on jõustunud


Pädevuse hindamiseks esitatavad dokumendid:

1. Isiklik avaldus
2. Elulookirjeldus
3. Viimase 5 aasta töö aruanne-analüüs, kus peab olema töökoha üldine iseloomustus ning pädevuse taotleja töökoormus (mitmes töökohas töötades töökoormused eraldi välja tuua töökohtade kaupa), isiklik tööpanus ja töö kirjeldus. Töö kirjeldus peaks sisaldama ka tõsiste tüsistuste analüüsi. Isiklikku tööpanust täpselt kirjeldavad arvandmed (anesteesiate arv ja kestvus; intensiivraviosakonna tööd iseloomustav statistika ja koormuste jaotus, intensiivravi protseduuride arv, -meetodite valdamine; ambulatoorse vastuvõtu maht ja sisu; reanimobiiliteenistuse valvete arv, väljasõitude hulk ja iseloom) võib esitada lisatabelitena. Töökoha aruanne peab olema kinnitatud raviasutuse vastutava isiku poolt.
4. Kogutud täienduspunktide andmed tabelina (Lisa 1).
5. Tööandja poolt väljastatud täienduskoolituste läbimise tõend ning täiendkoolituse läbimist kinnitavate tunnistuste koopiad koolituste puhul, mis ei ole loetletud tööandja poolt väljastatud koolitustõendil.
6. Kviitung pädevuse hindamise tasu maksmise kohta EAS arvele. EAS liikmetel 21 EUR, mitteliikmetel 63 EUR.

Pädevuse hindamiseks palume dokumendid koondada ühte digitaliseeritud ümbrikusse, milles dokumendid on nummerdatud ülaltoodud järjestuse alusel, või koondada dokumendid ühte pdf-dokumenti ülaltoodud järjestuses. Dokumendid tuleb saata digiallkirjastatult EAS sekretärile aadressile info@anest.ee.

Kinnitatud EAS juhatuse koosolekul juunis 2025.a.


Exit mobile version